MO2CT631R750J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MO2CT631R750J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
METAL OXIDE POWER TYPE LEADED RE
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Lead Length (mm) :
30
Features :
Power Rating (W) :
2
HTS Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
±200
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 to 235
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Packaging :
Tape and Reel
Termination Forming :
Not Formed
Product Status :
Last Time Buy
Package Length :
15.5 mm
Length :
15.5 mm
Military Standard :
Not
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 200 C
Height - Seated (Max) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Construction :
Tubular
Diameter :
6 mm
Composition :
Metal Oxide
Series :
MO
Package Shape :
Cylindrical
Max Operating Temperature :
200 °C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Case Style :
Conformal Coated
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Product Diameter (mm) :
6
Termination :
KOA Speer
Maximum Voltage Rating (V) :
350
Lead Diameter :
0.8 mm
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
2
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Lead Diameter (mm) :
0.8
Resistance Value (Ohm) :
75
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Power (Watts) :
2W
Flame-Proof Support :
yes
HTS :
Product Weight (g) :
1.4
Power Rating :
2 W
Product Length (mm) :
15.5
Number of Terminations :
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Packing Method :
TR
Failure Rate :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
350 V
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.610 L (6.00mm x 15.50mm)
Mounting :
Through Hole
Resistance :
75 Ω
Rated Temperature :
70 °C
Tolerance :
5%
RoHS :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
2 W
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55 °C
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Schedule B :
Terminal Shape :
Wire
Brand :
KOA Speer
Datasheets
MO2CT631R750J
FIXED RESISTOR, 75 Ω, 2W, Metal Oxide,