MO1CT52R512G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MO1CT52R512G
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
METAL OXIDE POWER TYPE LEADED RE
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Cut Tape
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Features :
KOA Speer
Series :
MO
Length :
12 mm
Rated Temperature :
70 °C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Metal Oxide Film
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance :
5.1 kOhms
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 200 C
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Product Status :
Last Time Buy
Size / Dimension :
0.157 Dia x 0.472 L (4.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) :
Working Voltage :
350 V
Technology :
Metal Oxide
Pbfree Code :
yes
Package :
Bulk
Package Length :
12 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Product Type :
Metal Oxide Resistors
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Failure Rate :
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Diameter :
4 mm
Brand :
KOA Speer
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Termination Style :
Lead Diameter :
0.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Construction :
Tubular
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Tolerance :
2 %
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
200 PPM / C
Rated Power Dissipation (P) :
1 W