MNHU10-250DMIK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNHU10-250DMIK
Manufacturer
3M
Description
CONN QC TAB 10-12AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Published :
Gender :
Male
Terminal Type :
Standard
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Contact Plating :
Tin
Length - Overall :
1.200 30.48mm
Series :
Scotchlok™
Termination :
Crimp
Length :
30.48mm
Contact Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Depth :
11.93mm
Body Material :
Copper
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Yellow
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Plating :
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Insulation :
Fully Insulated Heat Shrink
Feature :
Butted Seam
Width - Tab :
0.250 6.35mm