MNG18-180DFIK-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MNG18-180DFIK-A
Manufacturer
3M
Description
CONN TERM RCPT 18-22AWG CRIMP
Manufacturer :
3M
Product Category :
Barrel, Bullet Connectors
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Weight :
1.39525kg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
25.4mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Terminal Type :
Female, Receptacle (Socket)
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
18-22 AWG
Diameter - Barrel :
0.180 (4.57mm)
Termination :
Crimp
Insulation :
Fully Insulated
Factory Lead Time :
3 Weeks
Series :
Scotchlok™
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length - Overall :
1.000 25.40mm