MMRLE165SB7224MTNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMRLE165SB7224MTNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0306
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Brand :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
Failure Rate :
Capacitance :
0.22 µF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Series :
MMRL
Base Product Number :
MMRLE16
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
Voltage - Rated :
16V
TAIYO YUDEN MMRLE165SB7224MTNA01
MMRL 0.22 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)