MMJCT31LBB7474KTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMJCT31LBB7474KTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
25V
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
MMJCT31
Failure Rate :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Series :
MMJC
RoHS :
Details
Features :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Brand :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Applications :
Boardflex Sensitive, Medical, Non-Critical
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.47 µF
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MMJCT31LBB7474KTPA01
MMJC 0.47 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)