MMJCE31LBB7106KTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMJCE31LBB7106KTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Ratings :
Base Product Number :
MMJCE31
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Applications :
Boardflex Sensitive, Medical, Non-Critical
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Features :
Soft Termination
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
MMJC
Temperature Coefficient :
X7R
Failure Rate :
Voltage - Rated :
16V
RoHS :
Details
Brand :
TAIYO YUDEN MMJCE31LBB7106KTPA01
MMJC 10 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)