MMJCH31QHB7472KTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMJCH31QHB7472KTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
MMJC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated :
100V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Features :
Soft Termination
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
MMJCH31
Ratings :
Capacitance :
4700 pF
Product Status :
Active
Brand :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive, Medical, Non-Critical
TAIYO YUDEN MMJCH31QHB7472KTPA01
MMJC 4700 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)