MMJCH31LBB7474MTPA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMJCH31LBB7474MTPA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Ratings :
Applications :
Boardflex Sensitive, Medical, Non-Critical
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
Base Product Number :
MMJCH31
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Features :
Soft Termination
Brand :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Voltage - Rated :
100V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
MMJC
TAIYO YUDEN MMJCH31LBB7474MTPA01
MMJC 0.47 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MMJCH31LBB7474MTPA01 Overview
A program's size/dimension is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
MMJCH31LBB7474MTPA01 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)