MMJCG31LBB7475KTPA01
Mfr.Part #
MMJCG31LBB7475KTPA01
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206
Base Product Number :
MMJCG31
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
4.7 µF
Voltage - Rated :
35V
X7R
TAIYO YUDEN MMJCG31LBB7475KTPA01
MMJC 4.7 μF 35V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
MMJCG31LBB7475KTPA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
MMJCG31LBB7475KTPA01 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)