MMBZ6V8ALT1
Mfr.Part #
MMBZ6V8ALT1
Manufacturer
onsemi
Description
TVS DIODE 4.5VWM 9.6VC SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
2.5A
Number of Elements :
2
Max Power Dissipation :
24W
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Pbfree Code :
yes
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Common Anode
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Breakdown Voltage :
6.46V
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
4 Weeks
Leakage Current :
500nA
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Working Voltage :
4.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Published :
HTS Code :
Reverse Standoff Voltage :
4.5V
Reverse Breakdown Voltage :
6.46V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.01mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Number of Pins :
3
Max Breakdown Voltage :
7.14V
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Direction :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
9.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contact Plating :
Tin
Width :
1.4mm
Pin Count :
3
Power Dissipation :
24W
Base Part Number :
MMBZ*A
ESD Protection :
yes
Power Line Protection :
No
Depth :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
2
Max Surge Current :
2.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2.9mm
Type :
Zener
Power Rating :
24W
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
24W
Number of Terminations :
Operating Supply Voltage :
4.5V
Voltage - Rated DC :
6.8V
Surface Mount :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
9.6V