MMARQ167SCG820JTRA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMARQ167SCG820JTRA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250V
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Medical, Non-Critical
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Failure Rate :
Features :
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
82 pF
Base Product Number :
MMARQ16
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
MMAR
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS :
Details
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Brand :
TAIYO YUDEN MMARQ167SCG820JTRA01
MMAR 82 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MMARQ167SCG820JTRA01 Overview
Ceramic capacitor is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
MMARQ167SCG820JTRA01 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)