MMARQ167SCG0R8CTRA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MMARQ167SCG0R8CTRA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.8PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Features :
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Ratings :
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Series :
MMAR
Base Product Number :
MMARQ16
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
Medical, Non-Critical
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance :
0.8 pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
TAIYO YUDEN MMARQ167SCG0R8CTRA01
MMAR 0.8 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MMARQ167SCG0R8CTRA01 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
MMARQ167SCG0R8CTRA01 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)