MMARQ167SCG560JTRA01
Mfr.Part #
MMARQ167SCG560JTRA01
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
56 pF
TAIYO YUDEN MMARQ167SCG560JTRA01
MMAR 56 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MMARQ167SCG560JTRA01 Overview
Programs on this device are of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
MMARQ167SCG560JTRA01 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)