MM5Z8V2ST1
Mfr.Part #
MM5Z8V2ST1
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Base Part Number :
MM5Z8V2
ESD Protection :
yes
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Width :
900μm
Impedance-Max :
15Ohm
Zener Current :
10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Reference Voltage :
8.2V
Power Dissipation :
200mW
Max Power Dissipation :
200mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Material :
Plastic
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
8.19V
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tolerance :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Length :
1.3mm
Surface Mount :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Impedance :
15Ohm
Power Rating :
100mW
Number of Pins :
Contact Plating :
Tin
Power - Max :
500mW
Height :
700μm
Terminal Position :
Dual
Voltage - Rated DC :
8.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
5mA
Pin Count :
Published :
Terminal Form :
Flat
Max Reverse Leakage Current :
700nA
Datasheets
MM5Z8V2ST1
onsemi MM5Z8V2ST1
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 8.19V 700nA @ 5V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
MM5Z8V2ST1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 700nA @ 5V.Reverse leakage currents can reach 700nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 10mA zener current.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
MM5Z8V2ST1G Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 700nA
the zener current of 10mA