MM5Z10VT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM5Z10VT1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD523
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Length :
1.3mm
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Flat
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Pins :
2
Base Part Number :
MM5Z10
Published :
Working Voltage :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Voltage :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Current :
10mA
Power Rating :
100mW
Height :
700μm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
200mW
Forward Voltage :
900mV
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Terminal Position :
Dual
Reference Voltage :
10V
Material :
Plastic
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Tolerance :
±5.5%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Peak Reverse Current :
100nA
Voltage Tolerance :
6%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
5mA
Power - Max :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
20Ohm
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
200mW
Impedance :
20Ohm
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Pin Count :
Width :
900μm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ESD Protection :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage Tol-Max :
6%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Contact Plating :
Tin
Datasheets
MM5Z10VT1
onsemi MM5Z10VT1
ZENER DIODE 20Ohm ±5.5% 10V 100nA @ 8V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
MM5Z10VT1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 8V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 10mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 100nA to function fully.
MM5Z10VT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA