MM5Z5V6T1G
Mfr.Part #
MM5Z5V6T1G
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD523
Diodes - Zener - Single
Width :
900μm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reference Voltage :
5.6V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Pbfree Code :
yes
Length :
1.3mm
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
MM5Z5V6
Number of Pins :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Current :
10mA
Impedance :
40Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Rated DC :
5.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
5mA
Forward Voltage :
900mV
Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Flat
Voltage Tol-Max :
7.14%
Max Power Dissipation :
200mW
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Height :
700μm
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESD Protection :
yes
Terminal Position :
Dual
Tolerance :
±7.1%
Impedance-Max :
40Ohm
Working Voltage :
5.6V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Elements :
1
Pin Count :
Zener Voltage :
5.6V
Radiation Hardening :
No
Voltage Tolerance :
7%
Surface Mount :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Power - Max :
500mW