MM5Z4V7T5G
Mfr.Part #
MM5Z4V7T5G
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD523
Diodes - Zener - Single
Impedance-Max :
80Ohm
Power - Max :
500mW
Tolerance :
±6.38%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
Compliant
SC-79, SOD-523
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MM5Z4V7T5G
onsemi MM5Z4V7T5G
ZENER DIODE 80Ohm ±6.38% 3μA @ 10mA -65°C~150°C TJ SC-79, SOD-523
MM5Z4V7T5G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 3μA @ 10mA.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V during operation.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
MM5Z4V7T5G Features
reverse leakage current of 3μA @ 10mA
3μA @ 10mA is the maximum voltage (Tol)