MM5Z3V6B
Mfr.Part #
MM5Z3V6B
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SOD-523-2
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD-523
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Height :
0.7 mm
Vf - Forward Voltage :
900 mV
Packaging :
Reel
Configuration :
Single
Dynamic Impedance-Max :
100 Ω
Product Category :
Zener Diodes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Test Current :
5 mA
RoHS :
Details
Terminal Form :
Flat
Reverse Current-Max :
10 µA
Voltage Temp Coeff-Max :
-5 mV/°C
Number of Elements :
1
Reverse Test Voltage :
1 V
Power Dissipation-Max :
0.3 W
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tolerance :
2 %
Diode Element Material :
SILICON
Working Test Current :
5 mA
Brand :
Rectron
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminals :
2
Package / Case :
SOD-523-2
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage Tol-Max :
3.29%
Length :
1.25 mm
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Product Type :
Zener Diodes
Mounting Style :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
Technology :
Zener
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Rectron
Width :
0.85 mm
Datasheets
MM5Z3V6B
Rectron USA MM5Z3V6B
ZENER DIODE ZENER SOD-523-2
MM5Z3V6B Overview
A voltage of 3.29% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5 mA.As soon as the voltage (Temp Coeff) reaches its maximum, the value reaches -5 mV/°C.For this device to operate properly, a reverse testing voltage of 1 V is recommended.
MM5Z3V6B Features
the working test voltage to 5 mA
minimal dynamic impedance is 5 mA