MM5Z33VT1
Mfr.Part #
MM5Z33VT1
Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOD523
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Lead Free
Impedance-Max :
80Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23.2V
Number of Elements :
1
Reference Voltage :
33V
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Published :
Terminal Form :
Flat
Height :
700μm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
SC-79, SOD-523
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10A
Impedance :
80Ohm
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MM5Z33
Element Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Voltage :
33V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Zener Current :
10mA
Pbfree Code :
yes
Width :
900μm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Reverse Current :
50nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Voltage Tol-Max :
6.06%
Voltage Tolerance :
6%
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Test Current :
2mA
Power Dissipation :
200mW
Voltage - Rated DC :
33V
Terminal Position :
Dual
Tolerance :
±6.1%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Forward Voltage :
900mV
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Zener Voltage :
33V
Pin Count :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
1.3mm
Datasheets
MM5Z33VT1
onsemi MM5Z33VT1
ZENER DIODE 80Ohm ±6.1% 33V 50nA @ 23.2V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
MM5Z33VT1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 23.2V.A voltage of 6.06% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10A V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 50nA.
MM5Z33VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.2V
50nA @ 23.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA