MM5Z22VT5G
Mfr.Part #
MM5Z22VT5G
Description
ZEN SOD523 LOW IZ REG 0.5W 22V
Surface Mount
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Category :
Zener Diodes
Tolerance :
±5.68%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22 V
Impedance (Max) (Zzt) :
55 Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Power - Max :
500 mW
Packaging :
Cut Tape
Product Status :
Active
Series :
MM5ZxxxT1G
Product Type :
Zener Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 15.4 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Brand :
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Supplier Device Package :
SOD-523
Datasheets
MM5Z22VT5G
onsemi MM5Z22VT5G
±5.68% 50 nA @ 15.4 V -65°C ~ 150°C (TJ) SC-79, SOD-523
MM5Z22VT5G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50 nA @ 15.4 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 22 V during operation.900 mV @ 10 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
MM5Z22VT5G Features
reverse leakage current of 50 nA @ 15.4 V
50 nA @ 15.4 V is the maximum voltage (Tol)