MM5Z15VT1G
Mfr.Part #
MM5Z15VT1G
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD523
Diodes - Zener - Single
Working Voltage :
15V
Voltage - Rated DC :
15V
Material :
Plastic
Height :
700μm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Current :
10mA
Impedance-Max :
30Ohm
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reverse Current :
50nA
Terminal Form :
Flat
Contact Plating :
Tin
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Power Dissipation :
200mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Power - Max :
500mW
Max Power Dissipation :
200mW
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Width :
900μm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2005
Voltage Tolerance :
5%
Forward Voltage :
900mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Polarity :
Unidirectional
Pin Count :
Length :
1.3mm
ECCN Code :
EAR99
Zener Voltage :
15V
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
30Ohm
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage Tol-Max :
4.98%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
15V
ESD Protection :
Base Part Number :
MM5Z15
Datasheets
MM5Z15VT1G
onsemi MM5Z15VT1G
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 50nA @ 10.5V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
MM5Z15VT1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 10.5V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.As it has a zener current of 10mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 50nA.
MM5Z15VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA