MM3Z8V2ST3G
Mfr.Part #
MM3Z8V2ST3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 8.19V 300MW SOD323
Manufacturer :
onsemi
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Impedance-Max :
15Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Power - Max :
300mW
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max :
0.3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.19V
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Reference Voltage :
8.2V
Polarity :
Unidirectional
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dynamic Impedance-Max :
15Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
5mA
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Tolerance :
±2.08%
Datasheets
MM3Z8V2ST3G
onsemi MM3Z8V2ST3G
ZENER DIODE 15Ohm ±2.08% 700nA @ 5V -65°C~150°C TJ 2 Terminations SC-76, SOD-323
MM3Z8V2ST3G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 700nA @ 5V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.19V during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
MM3Z8V2ST3G Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA