MM3Z56VC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM3Z56VC
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 56V 0.2W 5% UNID
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mount :
Surface Mount
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
200mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
45nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Weight :
27.6mg
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage Tolerance :
5%
Impedance :
188Ohm
Power Dissipation :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
56V
Test Current :
5mA
Tolerance :
5%
Datasheets
MM3Z56VC
5% 56V 200mW