MM3Z4V3ST1
Mfr.Part #
MM3Z4V3ST1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
Manufacturer :
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Pbfree Code :
yes
Voltage Tolerance :
3%
Terminal Position :
Dual
Length :
1.8mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Tolerance :
±3%
Element Configuration :
Single
Power Rating :
200mW
Zener Current :
10mA
Max Power Dissipation :
200mW
Halogen Free :
Halogen Free
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pin Count :
2
Zener Voltage :
4.3V
Number of Pins :
2
Power - Max :
300mW
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
HTS Code :
Impedance :
90Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Test Current :
5mA
Power Dissipation :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Material :
Plastic
Number of Terminations :
Width :
1.35mm
Terminal Form :
Gull wing
Reference Voltage :
4.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
4.3V
Base Part Number :
MM3Z4V3
Height :
1mm
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Impedance-Max :
90Ohm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MM3Z4V3ST1
onsemi MM3Z4V3ST1
ZENER DIODE 90Ohm ±3% 4.3V 3μA @ 1V -65°C~150°C TJ 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
MM3Z4V3ST1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 1V.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.Zeners have a zener current of 10mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
MM3Z4V3ST1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 10mA