MM3Z43VC
Mfr.Part #
MM3Z43VC
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323F
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
SOD-323F
Power Dissipation :
200mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Impedance-Max :
141Ohms
Zener Voltage :
43V
Impedance :
141Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
200mW
Max Power Dissipation :
200mW
Weight :
27.6mg
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 30.1V
Max Reverse Leakage Current :
45nA
Test Current :
5mA
Base Part Number :
MM3Z43
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Voltage Tolerance :
5%
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
MM3Z43VC
141Ohms ±5% 43V 45nA @ 30.1V -65°C~150°C 200mW SC-90, SOD-323F
MM3Z43VC Overview
A reverse leakage current of 45nA @ 30.1V is required to supply this electrical device.45nA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1V @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
MM3Z43VC Features
reverse leakage current of 45nA @ 30.1V
45nA @ 30.1V is the maximum voltage (Tol)