MM3Z3V9C
Mfr.Part #
MM3Z3V9C
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323F
Stock
928
In Stock :
928
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Width :
1.7mm
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.7μA @ 1V
Impedance-Max :
84Ohms
Base Part Number :
MM3Z3V9
Max Power Dissipation :
200mW
Test Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
SOD-323F
Weight :
27.6mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Zener Voltage :
3.9V
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
Power - Max :
200mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Length :
1.3mm
Power Dissipation :
200mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Leakage Current :
2.7μA
Published :
2010
Radiation Hardening :
No
Voltage Tolerance :
5%
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
84Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
MM3Z3V9C
Fairchild Semiconductor MM3Z3V9C
84Ohms ±5% 3.9V 2.7μA @ 1V -65°C~150°C 200mW SC-90, SOD-323F
MM3Z3V9C Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2.7μA @ 1V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 2.7μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1V @ 10mA.
MM3Z3V9C Features
reverse leakage current of 2.7μA @ 1V
2.7μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)