MM3Z3V3T1
Mfr.Part #
MM3Z3V3T1
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
1.778mm
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Max Power Dissipation :
200mW
Published :
ESD Protection :
yes
Zener Current :
10mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Plating :
Tin
Impedance :
95Ohm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Tolerance :
±6%
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Zener Voltage :
3.3V
Forward Voltage :
900mV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
MM3Z3V3
Test Current :
5mA
Surface Mount :
Power - Max :
300mW
Working Voltage :
3.3V
Voltage Tol-Max :
6.06%
Reference Voltage :
3.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage Tolerance :
6%
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
200mW
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
2
Number of Terminations :
2
Width :
1.3462mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Height :
990.6μm
Power Rating :
200mW
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Rated DC :
3.3V
Pin Count :
Impedance-Max :
95Ohm
Peak Reverse Current :
5μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
5μA
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
MM3Z3V3T1
onsemi MM3Z3V3T1
ZENER DIODE 95Ohm ±6% 3.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
MM3Z3V3T1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.As it has a zener current of 10mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 5μA.
MM3Z3V3T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA