MM3Z22VC
Mfr.Part #
MM3Z22VC
Description
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323F
No
Power - Max :
200mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tolerance :
5%
Impedance :
51Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
MM3Z22
SC-90, SOD-323F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance-Max :
51Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Power Dissipation :
200mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 15.4V
Test Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
200mW
Supplier Device Package :
SOD-323F
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
22V
Datasheets
MM3Z22VC
onsemi MM3Z22VC
51Ohms ±5% 22V 45nA @ 15.4V -65°C~150°C 200mW SC-90, SOD-323F
MM3Z22VC Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 45nA @ 15.4V.A maximum reverse leakage current is reached at 45nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1V @ 10mA V.
MM3Z22VC Features
reverse leakage current of 45nA @ 15.4V
45nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)