MM3Z15VC
Mfr.Part #
MM3Z15VC
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323F
Impedance-Max :
28Ohms
Height :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
200mW
Test Current :
5mA
Published :
Weight :
27.6mg
Max Power Dissipation :
200mW
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
SOD-323F
Working Voltage :
15V
Max Reverse Leakage Current :
45nA
Peak Reverse Current :
45nA
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Voltage Tolerance :
5%
Width :
1.7mm
Length :
1.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
28Ohm
Power - Max :
200mW
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Forward Voltage :
1V
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Base Part Number :
MM3Z15
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Zener Voltage :
15V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45nA @ 10.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MM3Z15VC
onsemi MM3Z15VC
28Ohms ±5% 15V 45nA @ 10.5V -65°C~150°C 200mW SC-90, SOD-323F
MM3Z15VC Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 45nA @ 10.5V.During reverse leakage, the maximum current reaches 45nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V.For operation, diode reaches 1V @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 45nA.
MM3Z15VC Features
reverse leakage current of 45nA @ 10.5V
45nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)