MM1000FE-R58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MM1000FE-R58
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Construction :
Epoxy Coated
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
100Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
1kV
Series :
Metal Devil® MM
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
70°C
Diameter :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Datasheets
MM1000FE-R58
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, Metal Film,