MLS682M020EK1A
Mfr.Part #
MLS682M020EK1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK
Voltage - Rated DC :
20V
JESD-609 Code :
e0
Published :
Capacitance :
6800µF
Lead Pitch :
25.4mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
11A
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Series :
MLS
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Chassis Mount
Life (Hours) :
10000 hours
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Height :
12.7mm
Length :
44.45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
84mOhm @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
12.2A @ 20kHz
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
MLS682M020EK1A
Cornell Dubilier Electronics MLS682M020EK1A
MLS 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed