MLS561M250EB1A
Mfr.Part #
MLS561M250EB1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK
Stock
38
In Stock :
38
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Height :
76.2mm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount, PCB
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5A @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
250V
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
8.1A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm @ 120Hz
Number of Pins :
2
Length :
44.45mm
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Lead Pitch :
25.4mm
Capacitance :
560μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Published :
2014
ECCN Code :
EAR99
Series :
MLS
Ripple Current :
6.5A
Datasheets
MLS561M250EB1A
Cornell Dubilier Electronics MLS561M250EB1A
MLS 560μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.5A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed