MLS401M100EK0C
Mfr.Part #
MLS401M100EK0C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK
Capacitance :
400μF
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
MLS
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
44.45mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Life (Hours) :
10000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
38.1mm
Lead Pitch :
25.4mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Package / Case :
FlatPack
Leakage Current :
2nA
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Height :
12.7mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
MLS401M100EK0C
Cornell Dubilier Electronics MLS401M100EK0C
MLS 400μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack