MLS331M200EK0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLS331M200EK0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
200V
Leakage Current :
2nA
Series :
MLS
Lead Pitch :
25.4mm
Voltage - Rated DC :
200V
Pbfree Code :
No
Capacitance :
330µF
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Height :
12.7mm
Mount :
PCB, Through Hole
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current :
4.9A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Length :
38mm
Lead Diameter :
1.016 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
426mOhm
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Contains Lead
Polarity :
POLARIZED
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
FlatPack
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Packaging :
Bulk
Depth :
44mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Datasheets
MLS331M200EK0C
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS331M200EK0C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:FlatPack, Number of Terminations:2, MLS331M200EK0C pinout, MLS331M200EK0C datasheet PDF, MLS331M200EK0C amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics MLS331M200EK0C ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MLS331M200EK0C
MLS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.9A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C 25.4mm FlatPack