MLS173M020EB1A
Mfr.Part #
MLS173M020EB1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 17000UF 20% 20V FLATPCK
Ripple Current :
17.6A
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Voltage - Rated DC :
20V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
17.6A @ 120Hz
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
44.45mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 120Hz
Capacitance :
17000μF
Ripple Current @ High Frequency :
19.5A @ 20kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Pitch :
25.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
12.7mm
Datasheets
MLS173M020EB1A
Cornell Dubilier Electronics MLS173M020EB1A
MLS 17000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17.6A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed