MLP331M400EB1C
Mfr.Part #
MLP331M400EB1C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 20kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
44.45mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
21 Weeks
Package / Case :
FlatPack
ESR (Equivalent Series Resistance) :
530mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Ripple Current :
2.1A
Lead Free :
Contains Lead
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Series :
MLP
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
25.4mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Length :
76.2mm
Polarization :
Polar
Published :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
2nA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
330µF
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
12.7mm
Datasheets
MLP331M400EB1C
Cornell Dubilier Electronics MLP331M400EB1C
MLP 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack