MLP222M063EK1A
Mfr.Part #
MLP222M063EK1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V FLATPACK
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current :
3.7A
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
25.4mm
HTS Code :
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Height :
12.7mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
101mOhm @ 120Hz
Width :
44.45mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.7A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
38.1mm
Size / Dimension :
1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
2200µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.2A @ 20kHz
Datasheets
MLP222M063EK1A
Cornell Dubilier Electronics MLP222M063EK1A
MLP 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.7A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed