MLP203M025EB1A
Mfr.Part #
MLP203M025EB1A
Package / Case
FlatPack, Tabbed
Description
CAP ALUM 20000UF 20% 25V FLATPCK
Package / Case :
FlatPack, Tabbed
Height :
12.7mm
Ripple Current :
8.6A
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
20000μF
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Lead Pitch :
25.4mm
Width :
44.45mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
9.6A @ 20kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
8.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
76.2mm
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm @ 120Hz
Datasheets
MLP203M025EB1A
Cornell Dubilier Electronics MLP203M025EB1A
MLP 20000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.6A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed