MLK1005S68NJTD25
Mfr.Part #
MLK1005S68NJTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 150MA 1.5 OHM SMD
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Max DC Current :
150mA
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Published :
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
652.039032μg
Frequency - Self Resonant :
1.4GHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Non-Magnetic
Current Rating :
150mA
Series :
MLK
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Type :
Multilayer
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
6 @ 100MHz
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
500μm
Inductance :
68nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
6
Test Frequency :
100MHz
Q Factor :
6
Datasheets
MLK1005S68NJTD25
TDK Corporation MLK1005S68NJTD25
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD