MLK1005S18NJT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLK1005S18NJT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 250MA 600MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Current Rating :
250mA
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
MLK
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Current :
250mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Material - Core :
Non-Magnetic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
7
Q @ Freq :
7 @ 100MHz
Published :
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Depth :
600μm
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
100MHz
Height :
600μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Inductance :
18nH
Type :
Multilayer
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Max DC Current :
250mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MLK1005S18NJT000
TDK Corporation MLK1005S18NJT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD