ML4992FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML4992FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
3mm
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Epoxy Coated
Tolerance :
±1%
Published :
Voltage - Rated :
350V
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
49.9kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
700V
Min Operating Temperature :
70°C
Terminal Shape :
Wire
Series :
Metal Devil® ML
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ML4992FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 49.9kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,