MKP1839410165R
Mfr.Part #
MKP1839410165R
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC AXIAL
Voltage - Rated DC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Tolerance :
±10%
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.1μF
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Datasheets
MKP1839410165R
Vishay MKP1839410165R
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410165R Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.