MKP1837310013D
Mfr.Part #
MKP1837310013D
Description
CAP FILM 10000PF 2.5% 160VDC RAD
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Capacitance :
10000pF
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
7.493mm
Width :
5.5118mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated DC :
160V
Datasheets
MKP1837310013D
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310013D Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.