MKP1839333251
Mfr.Part #
MKP1839333251
Description
CAP FILM 0.033UF 1% 250VDC AXIAL
PC Pins
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated AC :
160V
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
MKP1839333251
Vishay MKP1839333251
MKP1839 0.033μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839333251 Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.