MKM33Z64CLL5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKM33Z64CLL5
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Additional Feature :
VOLTAGE RANGE: 2.7 V TO 3.6 V (WHEN ANALOG FRONT END (AFE) IS USED)
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Data Converter :
A/D 12x16b, 4x24b
Peripherals :
DMA, LCD, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
8 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Number of Terminations :
100
HTS Code :
Clock Frequency :
48MHz
Height Seated (Max) :
1.7mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
Kinetis KM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Has ADC :
yes
Supply Voltage :
3.3V
DMA Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
68
Speed :
50MHz
RAM Size :
16K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Type :
Flash
Length :
14mm
Package / Case :
100-LQFP
DAC Channels :
No
PWM Channels :
No
Bit Size :
32
Core Size :
32-Bit
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Width :
14mm