MKL05Z32VLF4R
Mfr.Part #
MKL05Z32VLF4R
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Terminal Pitch :
0.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
HTS Code :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
48-LQFP
RAM Size :
4K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Published :
Terminal Position :
QUAD
Speed :
48MHz
Height Seated (Max) :
1.6mm
DAC Channels :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Additional Feature :
12-BIT ADC AND 12-BIT DAC AVAILABLE
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
Kinetis KL0
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
DMA Channels :
yes
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x12b
Width :
7mm
Has ADC :
Number of I/O :
41
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Length :
7mm
Core Size :
32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PWM Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V