MKL04Z32VLC4
Mfr.Part #
MKL04Z32VLC4
Package / Case
32-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Microcontrollers
ROM (words) :
PWM Channels :
yes
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
4K x 8
Terminal Pitch :
0.8mm
Package / Case :
32-LQFP
Supply Current-Max :
6.8mA
Speed :
48MHz
Additional Feature :
12-BIT ADC AVAILABLE
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Series :
Kinetis KL0
Length :
7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MKL04Z32
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
DMA Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tray
CPU Family :
CORTEX-M0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
7mm
3A991.A.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
28
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Power Supplies :
1.8/3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converter :
A/D 14x12b
Core Size :
32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Clock Frequency :
32MHz
Height Seated (Max) :
1.6mm
Datasheets
MKL04Z32VLC4
NXP Semiconductors MKL04Z32VLC4
Microcontrollers NXP Semiconductors MKL04Z32VLC4 Overview
MKL04Z32VLC4 Features
  • 32-bit ARM Cortex-M0+ core for efficient processing and optimal power consumption.
  • 32KB of flash memory and 4KB of RAM, providing substantial capacity for complex applications.
  • Low power capabilities ensuring extended battery life in portable devices.
  • Multiple communication interfaces including SPI, I2C, and UART for versatile connectivity.
  • Operates across a wide voltage range from 1.71V to 3.6V, suitable for various power environments.
  • Temperature range from -40°C to +85°C, enabling operation in extreme conditions.