MKL04Z16VLF4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL04Z16VLF4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
48
Series :
Kinetis KL0
Oscillator Type :
Internal
Published :
Bit Size :
32
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Height Seated (Max) :
1.6mm
PWM Channels :
yes
Power Supplies :
1.8/3.3V
Clock Frequency :
32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Data Converter :
A/D 14x12b
Width :
7mm
DAC Channels :
yes
Packaging :
Tray
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
RAM Size :
2K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Position :
QUAD
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Number of I/O :
41
Package / Case :
48-LQFP
CPU Family :
CORTEX-M0
Additional Feature :
12-BIT ADC AVAILABLE
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
7mm
Speed :
48MHz
Has ADC :
HTS Code :
Program Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
6.8mA
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V