MKJCL1C12F9-19DA
Mfr.Part #
MKJCL1C12F9-19DA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS SOLDER
Stock
48
In Stock :
48
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, 45° Angle
Current Rating (Amps) :
Features :
Potted
Termination Style :
Solder
Termination :
Solder
Product :
Receptacles
Shell Plating :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
Shell Size :
19
Shell Size - Insert :
9-19
Wire Gauge :
28 AWG to 22 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
19
Shell Style :
In-Line
Current Rating :
5 A
Datasheets
MKJCL1C12F9-19DA
ITT Cannon MKJCL1C12F9-19DA
Plug, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole, 45° Angle 19 Positions Solder - Electroless Nickel A Push-Pull